5 najczęstszych błędów w trakcie czyszczenia obuwia - sprawdź czy ich nie popełniasz


Buty to często jeden z najmocniejszych akcentów kobiecej stylizacji, który ożywia ją i nadaje jej charakteru. O ich pięknym wyglądzie decyduje nie tylko model czy kolor, ale również odpowiednia pielęgnacja. Zimą, kiedy woda, śnieg i sól atakują ich powierzchnię trzeba zadbać o obuwie w szczególny sposób. Słowem-kluczem jest odpowiednia wiedza na temat tego jak postępować, by jak najdłużej zachowały swój świetny wygląd, a także tego, czego warto się wystrzegać, by nie uległy szybko zniszczeniu.


5 najczęściej popełnianych błędów

1.       Zbyt rzadkie czyszczenie i konserwacja obuwia.

Takie działanie a raczej brak działania sprawi, że w bardzo szybkim czasie znacznie skrócimy ich żywotność. Stracimy nie tylko na wyglądzie, ale także na ochronie naszych stóp. Szybko okaże się, że buty przestaną utrzymywać ciepło, a w dodatku utracimy ochronę przed wilgocią.

2.       Niewłaściwy dobór środków pielęgnacyjnych do koloru i materiału, z którego zostało wykonane obuwie.

Inaczej należy zadbać o obuwie skórzane, inaczej o zamszowe czy wykonane z nubuku. O ile w stosunku do tych pierwszych miękka szmatka sprawdzi się w trakcie czyszczenia bardzo dobrze, o tyle w przypadku tych drugich znacznie lepiej jest użyć specjalnej szczoteczki.
produkty do czyszczenia obuwia


3.       Pastowanie mokrych butów lub nakładanie preparatów bez wcześniejszego, dokładnego oczyszczenia obuwia.

Jeśli mamy w zwyczaju czyścić i pastować nasze obuwie tuż przed wyjściem to jesteśmy na dobrej drodze do ich szybszego zużycia. Brak dokładności podczas czyszczenia naszego obuwia, rozprowadzanie pasty na mokrą powierzchnię buta lub nieusuwanie starszych warstw sprawi, że w kontakcie z niesprzyjającymi czynnikami zewnętrznymi buty nie zyskają odpowiedniego poziomu ochrony przed wilgocią.

4.       Suszenie obuwia na/przy grzejniku.

Jeśli chociaż raz próbowałeś w ten sposób wysuszyć obuwie to zdecydowanie zaniechaj tych praktyk, bo to strzał w kolano. Skóra znacznie szybciej stanie się sucha, twarda i zacznie pękać. A tego byśmy nie chcieli, prawda? Buty mogą ponadto ulec deformacji, nie wspominając już o utracie koloru w przypadku butów zamszowych.

5.       Chodzenie w tych samych butach kilka dni z rzędu.

Jeśli posiadamy tylko jedną parę obuwia zimowego to trudno, abyśmy nie popełniali tego błędu. Bynajmniej zawsze warto być w posiadaniu co najmniej dwóch par i to z wielu powodów. Z pewnością w przypadku butów ze skóry, noszenie ich co drugi dzień w połączeniu z odpowiednią pielęgnacją pozwoli skórze odpocząć/przewietrzyć się.

Najczęstsze problemy i sposoby radzenia sobie z nimi

Podczas noszenia butów zimą możemy się spotkać z całym szeregiem różnych niedogodności. Tutaj omawiamy te najczęstsze, które mogą nas spotkać zimową porą oraz sposoby radzenia sobie z nimi.

Zacieki z soli i inne plamy. Posypywanie dróg piaskiem i solą służy poprawie naszego bezpieczeństwa, jednak równocześnie stanowi duże zagrożenie dla dobrego wyglądu naszego obuwia. Chyba nie ma wśród nas osoby, która choć raz nie musiała zająć się czyszczeniem swoich ulubionych butów z soli. Większość z nas wykorzystuje w tym celu wodę, co nie do końca jest dobrym pomysłem. Co zrobić, jeśli plamy nie schodzą, a szczególnie jeśli chodzi o obuwie wykonane ze zamszu? Dla większej skuteczności naszych działań do wody możemy dodać odrobinę detergentu lub octu i wycierać powierzchnię butów taką mieszaniną do momentu aż plamy znikną. Jeśli jesteśmy dumnymi posiadaczami butów zamszowych możemy wykorzystać do usuwania zacieków talku, a następnie dwustronnej kostki czyszczącej.


Wilgoć w butach. Jak wspominaliśmy wyżej, niewłaściwa pielęgnacja obuwia wpływa nie tylko na ich wygląd, ale też na właściwości ochronne. W przypadku, gdy buty są przemoczone (poza tym, że nie powinnyśmy ich suszyć na kaloryferze) to, aby przyspieszyć proces suszenia możemy wypchać je gazetami. Zmieniać należy je do momentu aż będą suche. Ryż i soda oczyszczona również posiadają dobre właściwości absorpcyjne, ale bez wątpienia ich usuwanie z butów jest uciążliwe, dlatego też bardziej praktyczne wydają się gazety.

Niemiłe zapachy w obuwiu. Brak właściwej wentylacji w obuwiu zimowym sprawia, że często wydobywa się z niego nieprzyjemny zapach. Istnieją jednak proste i co ważne sprawdzone sposoby, by poradzić sobie z tą niedogodnością, np. włożenie i pozostawienie w butach na noc kilku torebek herbaty. Powszechnie wiadomo również, że dobrze wchłania zapachy soda czy węgiel drzewny, bynajmniej ich pozbycie się później jest kłopotliwe.

Całe bogactwo akcesoriów

Aby zapewnić naszemu obuwiu doskonały wygląd wcale nie musimy być ekspertami w tej dziedzinie. Dzisiejsze bogactwo i różnorodność preparatów sprawia, że tak naprawdę wystarczy tylko wybrać odpowiedni produkt, dzięki któremu nasze buty będą lśniły czystością. Warto zwrócić uwagę na to, by były to preparaty producentów, którzy w branży obuwniczej potwierdzili już swoją wartość jak np. firma Ecco i używać ich produktów.


Mamy do wyboru pasty, płyny, jak również specjalne nabłyszczacze, które sprawią, że nasze buty będę zawsze elegancko się prezentowały.

Czyste i zadbane buty świadczą o ich właścicielu

To jak długo dana para obuwia będzie nam służyła w dużej mierze zależy od tego jak będziemy o nie dbać. Postarajmy się o ich właściwą pielęgnację zaczynając od czyszczenia, a kończąc na polerowaniu. Nie zapomnijmy również o zaimpregnowaniu obuwia przed pierwszym wyjściem na zewnątrz w zimowych warunkach. Czyśćmy dokładnie nie tylko powierzchnię, ale też podeszwy, gdzie również gromadzą się zabrudzenia. Pamiętamy również o właściwym przechowywaniu obuwia. Jeśli nie chodzimy w danej parze butów przez dłuższy czas włóżmy do ich środka prawidła, dzięki czemu nie ulegną one deformacji.

Wpis gościnny
Katarzyna Sopicka

Komentarze

 1. Powinnam zdecydowanie częściej czyścić buty! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. świetne porady :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie przywiązywałam nigdy aż takiej wagi do czyszczenia obuwia, ale po przeczytaniu tego artykułu zacznę bardziej dbać o buty.

  OdpowiedzUsuń
 4. Całe życie robiłam to źle... dzięki za wpis! :)
  Kaśka

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Pamiętaj! Komentując mojego bloga wyrażasz jednocześnie zgodę na przetwarzanie swoich danych, które są wykorzystywane między innymi w celu analizy statystyk poprzez Google Analytics.

Popularne posty